صفحه اصلي
اطلاعات و خدمات
انتشارات
بازديدها
پرسشهاي متداول
تاريخ و زمان ديجيتال
تاريخ و زمان عقربه اي
تبليغ ها
تماس ها
جستجو
دستورالعملها
زبان ها
نظر خواهي
ورود كاربران
آمار بازديدها
اطلاعات مختلف
بايگاني اخبار
پرتال سازمان جهاد كشاورزي استان كهگيلويه و بويراحمد
پيام رئيس سازمان
پيوندهاي مفيد
تاريخ بروزرساني
خلاصه اخبار بخش كشاورزي
سامانه ها و بانك ها
فرآيندهاي خدمت به مردم
گزيده اخبار بخش كشاورزي
ورود كاربران
خلاصه اخبار بخش كشاورزي
 
1395/10/7 سه شنبه منابع طبيعي اين روزها نيازمند حمايت و حفاظت پيشنهاد جالب رئيس سازمان جهاد كشاورزي كهگيلويه و بويراحمد رئيس سازمان جهاد كشاورزي كهگيلويه و بويراحمد، گفت: وقت آن رسيده تا سياست‌مان در قبال حفط طبيعت را تغيير دهيم و به جاي آنكه درختان كاشته شده در عرصه هاي منابع ملي را قلع و قمع كنيم، دست مالكين آنها را از اين سرمايه ملي قطع كنيم؛ او پيشنهاد داد تا نگهداري از اين عرصه‌ها و باغات ايجاد شده را به مستحقين واگذار كنند؛ او حرف‌هاي مهم ديگري هم داشت.

رئيس سازمان جهاد كشاورزي كهگيلويه و بويراحمد، گفت: وقت آن رسيده تا سياست‌مان در قبال حفط طبيعت را تغيير دهيم و به جاي آنكه درختان كاشته شده در عرصه هاي منابع ملي را قلع و قمع كنيم، دست مالكين آنها را از اين سرمايه ملي قطع كنيم؛ او پيشنهاد داد تا نگهداري از اين عرصه‌ها و باغات ايجاد شده را به مستحقين واگذار كنند؛ او حرف‌هاي مهم ديگري هم داشت.

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد كشاورزي كهگيلويه و بويراحمد به نقل از ريواس جنوب از ياسوج، جعفر گوهرگاني در جمع مديران و دست‌اندركاران منابع طبيعي صحبت‌هاي متفاوتي داشت؛ او گفت كه امسال بايد انرژي و تمركز اصلي‌امان را روي ترميم چهره زخمي طبيعت بگذاريم.

منظور او اين بود كه جاهايي كه از طبيعت در اين چند سال دچار آتش‌سوزي شدند و يا از سوي برخي سودجويان دچار تخريب و تجاوز شدند، احيا و ترميم شوند تا چهره طبيعت منحصر به فرد اين استان زخمي و رنجور نباشد.

اين نكته از آن‌جا حائز اهميت است كه هر ساله در هفته منابع طبيعي بخش زيادي از عرصه‌هاي مرتعي، جنگلي و فضاي شهري درختكاري مي‌شود ولي اين كار بيشتر حالت فرهنگ‌سازي و نمادين دارد.

موضوعي كه مسئول دفتر حوزه نمايندگي ولي فقيه در سازمان جهاد كشاورزي كهگيلويه و بويراحمد نيز به آن اشاره مي‌كند و مي‌گويد كه بهتر است امسال نگاهي به درختكاري‌هاي چند سال قبل كنيم و ببينيم كه آيا به نتيجه رسيدند و تبديل به درخت شدند يا در همان مرحله نهال از بين رفتند؟!

اگر مردم يك درخت هم منفعت داشته باشند، خودشان منابع ملي را حفظ ميكنند

به نظر مي‌رسد، جعفر گوهرگاني كه در رأس سازمان جهاد كشاورزي اين استان، رصد عملكرد حوزه منابع طبيعي يكي از صدها وظيفه مهم آن است، رويكرد و نگاه جديدي را در اين حوزه آغاز كرده تا در صورت عملياتي شدن، حفظ طبيعت بيش از گذشته جدي‌تر و عملي‌تر شود.

گوهرگاني مي‌گويد كه اگر هر فردي حتي به اندازه يك درخت در يك عرصه منفعت داشته باشد، بدون شك خودش پيش از مأموران منابع طبيعي، اجازه تخريب آنجا، برافروختن آتش و اين خسارت‌ها را نمي‌دهد.

مقامات امسال به طبيعت بباييد و دست حافظان آن را بگيريد

بايد مسئولان ارشد اين استان، ائمه جمعه، فرمانداران، دانشگاهيان و نماينده ولي فقيه بيش از اين درگير موضوع منابع طبيعي شوند و در اين ايام حداقل به طبيعت بيايند و دست حافان آن را بگيرند.

او پيشنهاد جالبي ديگري هم دارد؛ پيشنهادي كه مي‌تواند يك تغيير بنيادين در حفظ منابع طبيعي باشد.

مالك غاصب را حذف كنيم نه درخت را

رئيس سازمان جهاد كشاورزي كهگيلويه و بويراحمد معتقد است كه بايد سياست قلع و قمع در عرصه‌هاي منابع طبيعي بازنگري شود و اين كار را نكنيم.

البته نه اينكه اجازه دهيم كسي كه به عرصه‌هاي ملي تجاوز و تعدي كرده، مالك شود بلكه بايد به جاي آنكه درختان غرس شده در يك زمين منابع ملي را قطع كنيم، بياييم و دست آن متخلف را از اين درختان قطع كنيم وآن‌ها را به افراد مستحق و نيازمند واگذار كنيم.

او لازمه اين كار را ورود قاطعانه اداره‌كل منابع طبيعي در بدو وقوع يك تخلف و قلع و قمع نهال تازه كاشت شده دانست و گفت: اگر در يك عرصه درختي غيرمجاز و غيرقانوني كاشته شد و به دلايل مختلف چند ساله شد، ديگر آن درخت را قلع و قمع نكنيم و اي سياست جديد را در مرد آن اعمال كنيم.

متخلف حتي نبايد زير سايه درختي بنشيند كهدر زمين منابع ملي كاشته شده است/سياست گفت و گو قبل از دادگاه

به نسبت جمعيت كهگيلويه و بويراحمد و عرصه‌هاي انبوه جنگلي و مرتعي بايد اذعان كرد كه سودجويان و متجاوزين بسيار معدود هستند ولي براي همين افراد متخلف و سودجو حتي نبايد اجازه دهيم زير سايه درختي بنشينند كه آن را متجاوزانه و غيرعادلانه در يك زميني كه متعلق به همه هست، كاشتند.

گوهرگاني به مديركل منابع طبيعي گفت كه اين گونه تخلفات را شناسايي كنيد و قبل از تكميل پرونده‌هاي قضايي، با آن‌ها وارد مذاكره شويد تا اين عرصه‌هاي تصرف شده و درختكاري شده را داوطلبانه تحويل دهند تا به افراد مستحق براي نگهداري تحويل دهيم.

شايد متوليان، خودشان نقش رسانه را نبينند

موضوعي كه عزت‌الله بهشتي، مديركل منابع طبيعي كهگيلويه و بويراحمد قول داد و گفت: در مواردي كه خود افراد حاضرند عرصه‌هاي منابع ملي را تحويل دهند به همين شيوه عمل مي‌كنيم و آخرين راه ما تشكيل پرونده قضايي و سياست قلع و قمع خواهد بود.

گوهرگاني در پايان ديدارش با مديران منابع طبيعي از نقش رسانه‌ها گفت و تأكيد كرد: شايد خود ما كه متولي مسائل هستيم به علت تكرار موضوعات به خوبي متوجه اثرات اطلاع‌رساني و فرهنگ‌سازي‌هاي رسانه‌ها نباشيم ولي همه بايد بدانيم كه رسانه در همه موضوعات به ويژه مسائل مهم حوزه كشاورزي و منابع طبيعي راهگشا و نقش‌آفرين هستند و غفلت از ظرفيت رسانه‌ها، لطمات جبران‌ناپذيري به طبيعت و عملياتي شدن سياست‌هاي نظام در اين بخش‌ها وارد خواهد كرد.

او كه خودش را مديون و قدردان رسانه‌ها خواند، اين را هم از مديركل منابع طبيعي خواست تا بيشتر به نقش رسانه‌ها توجه كند.

انتهاي پيام/بنام-ك

 
 

تعداد بازديد اين صفحه: 115
خانه | بازگشت | حريم شخصي کاربران Guest (portalguest)

MHCIP Portal Generator
Powered By Sigma ITID.